I am currently working on an intense crochet project. I am half way through the front (hard) side, and now I can estimate the cost of this hand crochet, double sided, twin size blanket.
Here is my logic:
the front side was 12 balls of yarn. each ball of yarn is 4 dollars. 12x4 is 48 dollars of yarn, for the half of the one side. that whole side would logically be 96 dollars of yarn.
the back side is the same size, and a different pattern. I estimate, because I have done this pattern before, to be the same amount of yarn. So, materials is 200 dollars.
This whole side, after completing just a few rows, I could estimate it to take 85 hours of work. The other side works up faster, so that will take an estimated 35 hours. 85+45 = 130 hours of work, and I pay myself 2.50 USD an hour. 130 x 2.50 = 325. add materials, that is 525. Normally I round up a bit if the job was intensive, which it was/is, so 550.
I have decided, that if I sell in person, to charge 550. If I sell on etsy (3.5% fee) I will charge 600 dollars, and include shipping in that price.
To me, this seems incredibly reasonable, but I am concerned that nobody will buy it, even though my price is justified.