Va salut,
Pentru cine a trimis in ultima saptamana plic recomandat ( gen cu bule mai maricel ~200/300 gr) in afara UE cu posta romana la ghiseu, ati fost intrebati ce contine si daca vama romana va accepta?
La posta Ploiesti a venit o "decizie" ca in plic de corespondenta pot fi puse numai "imprimate, reviste, brosuri, cataloage etc", nu obiecte pentru comert ...
Adica nu pachete mici. Acestea pot fi trimise numai ca, "colet" cu verificare factor vamal de la posta. Si pretul e mult mai mare.
E valabil de acum aprox. o saptamana.
A mai patit cineva?
Multumesc!

Re: Continut plic extern

Ok pentru mine.O seara buna!
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

De acord. Ar trebui sa aducem in discutie si track&trace.diseara voi trimite tuturor din grup mesajul si inca catorva.
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

Buna! Si eu vreau sa se schimbe treaba la Posta Romana, mi se pare deja o nebunie... S-a mai intamplat ceva din septembrie incoace?
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

Buna, Si eu sunt interesata, am compltat formularul. Sper sa se rezolve cat de curand :)
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
Talathiel
Inspiration Seeker

Re: Continut plic extern

Salutare!
Pe siteul postei a aparut un nou serviciu:
Pachet mic extracomunitar cu confirmare de primire (A.R.)
https://www.posta-romana.ro/a1063/tarife/colete/in-afara-romaniei/pachet-mic-extracomunitar-cu-confi...

Preturi:
Pana la 100g (inclusiv) 58.00
Peste 100g pana la 500g (inclusiv) 66.00
Peste 500g pana la 1000g (inclusiv) 95.60
Peste 1000g pana la 2000g (inclusiv) 165.20

Exprienta mea in Ploiesti :
Am completat un formular cu expeditor/destinatar si inca un colant mic ( ce vine lipit pe pachet ) cu :
continutul pachetului, nr buc, greutate, valoare ( aici trebuie sa fie intre 20 si 100 lei ). Evident spatiile de scris mai mici decat mici ...

Credeam ( asa imi spusesera cei de la posta ) ca trimit direct de la ghiseu fara sa mai stau la vama. Insa nu este asa, deci tot prin vama trebuie, pachetul trebuie verificat de vames ...

Trimiterea este cu AR ( confirmare de primire ), tracking number tot de genul RNxxxxx ... dar nu stiu cat de vizibil este pe net.

Pana la urma am trimis tot la ghiseu, ca recomandata.
Mai incerc saptamana viitore sa trimit asa un pachet, macar sa vad daca trackinguguletzu` functioneaza :)

Spor tuturor!
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

sa ne anunti daca functioneaza trackingul, eu unul as alege aceasta varianta pentru expeditiile intre 250 si 500g. as plati 66 de lei in loc de 43.5.

valorea declarata nu poate fi mai mare de 100 de lei?
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
Apozi
Post Crafter

Re: Continut plic extern

Salutare,
In august ne mutam inapoi in Ro, si bineinteles vreau sa continui cu Etsy; dar ma simt cam pierduta in topicul despre livrare.
Eu vand diferite genti, mai ales borsete, posete dar si produse mai mici precum discuri demachiante. Mi se par enorm tarifele pentru colete.

Voi cum vedeti si ce parere aveti, este foarte riscant sa trimiti genti / borsete in plic? Intreb asta pentru ca vad diferite preturi de livrare la diverse shop-uri din Ro.

Bogdan tu ai scris ca invelesti produsele cu 2 coli de carton, functioneaza?

Merci
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
UtopianMen
Inspiration Seeker

Re: Continut plic extern

Si mie au inceput sa nu-mi mai ajunga pachetele cam 1 din 10 nu ajung si datorita sistemului postei romane nu pot verifica daca intr-adevar ajung sau nu. Am inteles ca ar exista posibilitatea de recomandata cu confirmare de primire, bineanteles mai scumpa si ar trebui sa majorez pretul ceea ce nu-mi convine/
Voi cum procedati in cazul pachetului pierdut. Dati refund de cum este solicitat de catre cumparator ca neajuns?
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
UtopianMen
Inspiration Seeker

Re: Continut plic extern

Eu a trebuit sa trimit full refund din cauza postei si a faptului ca nu se poate urmari tracking-ul. Cumparatorul respectiv care spune ca n-a primit pachetul a deschis case, desi dorea sa-i trimit acelasi produs din nou fara tracking ar fi spus la fel ca nu a ajuns.
Ce dovezi am eu ca a ajuns sau nu..
Oricum e destul de aberant si sa dau full refund desi am trimis am dovada de expeditie, si ca posta romana sa nu ofere tracking exact ca in China..
Macar in China posta e mai ieftina daca tot nu ofera tracking..
Azi m-a enervat si o postarita de la oficiu care ma intreba daca mi-au ajuns scrisorile..si sustinea sus si tare ca merge trackingul la recomandate..
Banii din vanzari ii dau pe taxe la etsy si pe refund ca nu le-au ajuns pachetele..
Super.
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
Apozi
Post Crafter

Re: Continut plic extern

Madalina, ce detalii continea dovada de expeditie? Am citit undeva ca este de ajuns si o poza cu pachetul (adresa cumparatorului + timbrul sa fie vizbibil), si ca Etsy va inchidea cazul in favoarea vanzatorului.
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
UtopianMen
Inspiration Seeker

Re: Continut plic extern

Doar chitanta, nu aveam cum face poza cu timbrele respective caci trimitand recomandata ramanea la posta.
Ma temeam de un feedback negativ daca nu dadeam full refund de aceea am ales sa dau full refund. Tranzactia nu s-a anulat si cumparatorul are drept inca sa-mi dea rating.
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

Buna ziua tuturor,
Am reusit saptamina trecuta sa trimit pachet cu serviciul "colete mici cu confirmare de primire "
Triful este mai bun pentru pachete mici si pentru destinatii in afara Europei.
Trabuie insistat la functionarele de la posta pentru ca se complecteaza o mica declaratie vamala si un formular de retur.Nu erau nici cei de la posta prea lamuriti dar am insistat si serviciul este valabil.Pentru Europa e mai avantajos sa trimiteti ca si colet simplu.
Astazi au iesit din tara primele pachete cu destinatia US si pe USPS TRACKING era scris ca eticheta a fost creata ,sa astept pina intra in sistemul lor.Deci presupun ca poate fi urmarit pe USPS.
Pentru Australia inca nu stiu dar voi afla saptamina viitoare.
Diferenta de pret este semnificativa .
Va doresc o zi buna si clienti la fel de buni.
Pentru Madalina,
Atunci cind trimiteam plicurile recomandate faceam poze la fiecare trimitere ca sa am o dovada in afara de chitanta.Pentru clienti conteaza si asta.
Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

pt Gyöngyi Sipos:

Cand am de trimis produse mai mici, le ambalez in plicuri cu bule. Cand am de trimis borsete sau mai multe sepci, le bag in aceste plicuri de carton:
https://www.rogri.ro/plicuri/plicuri-cartonate.html
Recomand Rogri pt tot ce tine de plicuri/cutii, eu cumpar constant de la ei (nu faceti greseala insa sa selectati Posta Romana ca metoda de livrare a comenzii, chiar daca e mai ieftin). Cand am comenzi cu adevarat mari, prefer sa le ambalez in doua plicuri, in loc sa-mi bat capul cu colet. Nu trebuie sa ma deplasez extra pana la Timpuri Noi, costul e oricum mai mic (2x24.5 = 49 de lei vs 60 sau 80).

Pt Madalina:
procentual mie imi ajung cam 98% din produse, asa ca atunci cand sunt probleme ii dau omului ocazia sa isi aleaga intre retrimiterea produsului si full refund. Overall e mult mai bine pt business, mai putin timp pierdut, mai putina bataie de cap, ratinguri doar pozitive. De fiecare data cand au fost probleme am incercat sa transform problemele in oportunitati pt crearea unei imagini puternice a brandului. Chiar si cand problemele sunt cauzate de client, tot asa gandesc. Odata o clienta a cumparat o sapca prea mica si a vrut sa o expedieze inapoi. I-am zis ca decat sa o trimita inapoi si sa piarda banii pe transport dus-intors, mai bnie mai cumpara o sapca de la mine si eu ii trimit inca 2. A ajuns sa plateasca 2 sepci si a primit 3. Eu chiar si asa am facut profit, toata lumea a fost foarte fericita, nu mai stia cum sa ma laude si sa imi promita ca imi face reclama cand mi-a scris inapoi.

Also, CEL MAI IMPORTANT, nu traiti cu impresia ca oamenii care cumpara pe Etsy sunt sarlatani care profita de vanzatorii care expediaza fara tracking. Din contra, oamenii sunt extrem de draguti in proportie covarsitoare. Am avut un client caruia nu i-a ajuns o sapca, i-am expediat alta fara probleme, apoi, dupa 84 de zile de la expedierea initiala a ajuns si prima sapca. Omul mi-a virat banii in contul de paypal fara sa-l rog, din proprie initiativa. Alta data am expediat cuiva doua comenzi in loc de una, omul mi-a zis, desi putea sa pastreze linistit produsele primte in plus. L-am intrebat daca poate sa ma ajute cu expeditia, sa retrimita el plicul catre clientul care trebuia sa primieasca initial sapca. N-a ezitat, m-a ajutat, nici nu voia sa-mi ia bani pt deranj si pt costul transportului (i-am dat eu refund impotriva vointei lui). Am multe povesti din astea dragute. Oamenii in general sunt faini, traim noi cu o panica generata de cum se desfasoara lucrurile in tzara noastra. Deci sfatul meu e sa incercati sa va faceti clientii cat mai fericiti, pe termen lung tot businessul vostru o sa aiba de castigat. Succes!
Translate to English There was a problem fetching the translation.
1 Like
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

Buna ziua colegi,

trimiteti cu serviciul "Pachet mic extracomunitar cu confirmare de primire "?

Acum se poate urmari pe net nr de track?

 

Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...

Re: Continut plic extern

Ce inseamna pachet mic?

La cate grame se încadrează?

Ieri am trimis in Sua un pachet de 290 gr si am platit 91 lei.

Translate to English There was a problem fetching the translation.
0 Likes
Reply
Loading...
Reply
You must log in to join this conversation.
Remember that posts are subject to Etsy's Community Policy.